Kuru ve çatlamış dudaklar için bakım önerileri

Dudaklarınız sürekli kuruyup çatlıyorsa, bir yerlerde hata yapıyor olabilirsiniz. İşte daha canlı, sağlıklı ve parlak dudaklar için dudak bakım önerileri

Bir Güzel 24 Mart 2021 Çarşamba 19:35:08
Kuru ve çatlamış dudaklar için bakım önerileri

Op. Dr. Evrim Uçkunyaka, pandemi döneminde maske kullanımı ile artan dudak kuruluğu ve çatlağı sorunlarına karşı dolgun ve parlak dudaklar için bakım önerileri paylaştı. 


Dudak bakımı için evde ağrı ve acı olmadan dermaroller uygulaması yapabilirsiniz. Dermaroller’ın ucundaki ince uçlu iğneler dudakların üst tabakasında yer alan ölü derinin atılmasını ve hücrelerin yenilenerek yerine sağlıklı hücrelerin gelmesini sağlar. Uygulama sonrasında gözenekler 10-15 saniye açık kalacağı için uygulamadan hemen sonra o bölgeye vitamin, nemlendirici, antioksidan krem ya da hyalüronik asit desteği verirseniz, bu ürünler daha hızlı ve kolay bir şekilde deri altına ulaşır. 

Ancak unutmayın: Cildiniz hassas ve alerjik ise, daha küçük mm'lerde dermaroller kullanmanız önerilir.

Kurumuş dudaklar için bakım önerileri:

  • Yumuşak bir diş fırçası ile dudaklarınızı düzenli olarak fırçalayın. Böylece ölü derilerinden arındırırsınız. 
  • Koyu renkli veya mat rujlar dudakların daha hızlı kurumasına yol açabilir. Özellikle kış aylarında mat ve/veya koyu renk ruj kullanacağınız zaman, rujdan önce dudak nemlendiricisi kullanın.
  • Nane yağı dudaklarınızı nemlendirmeye yardımcı olur. Düzenli olarak dudaklarınıza nane yağı ile masaj yapabilirsiniz. Böylece dudaklarınız daha canlı duracaktır.
  • Sağlık için su içmenin önemi büyük. Ancak özellikle dudak kuruması sorununuz varsa, bol su içmeniz daha da önem taşır. Çünkü vücuttaki su eksikliği ciltte kurumaya ve dudaklarda yıpranmaya neden olabilir.
  • Dudaklarınız için düzenli olarak nemlendirici bitkisel yağlar kullanmak, haftalık peeling ve maske uygulamaları da dudaklarınızdaki kuruluğu önlemeye yardımcı olur.
  • Son olarak... Özellikle kışın, ruj seçiminizi dudak koruyuculu olanlardan yapmalısınız. Bazı pudralı rujlar güzel görünmelerine rağmen dudaklarınızı kurutabilirler. Parlatıcı tarzda olanları seçerseniz, bu ürünler dudaklarınızı nemlendirmeye de yardımcı olur. 

 

Birguzel.com Kadın Kadın Portalı Yaşam Kadın Sitesi Sağlıklı yaşam sağlık anne çocuk moda stil aşk cinsellik evlilik güzellik makyaj beslenme diyet bebek hamilelik alışveriş kadın yaşamı
Yorumlar
0 Yorum
Uyarı: Yorum Yapmak ve Yorumlara Cevap Yazabilmek İçin Giriş Yapın